My status

Vítejte na AustraliaExpert Česká republika!   zaregistrovat nebo přihlásit.Nabídka kurzů

Vyhledávání škol

StudyPlanner

Porovnávač cen

Akční nabídky

Knihovna informací


Knihovna informací

Knihovna informací > AE průvodce studijními pobyty > Australské lokality

Australské lokality

 

Sydney, New South Wales

 

Rozloha: 12,150 km2

Populace: 4,5 milióny

Časový posun oproti střední Evropě: +8 (zimní čas v Austrálii), +10 (letní čas v Austrálii)

Telefonická předvolba: 02

 

Sydney je nejstarším městem v Austrálii a ekonomickým pohonem celé země. Se svými 300 slunečnými dny v roce patří k městům s nejhezčím počasím v Austrálii. Centrum města se nachází na jižní straně zálivu, přibližně 7 km od ústí do oceánu.

 

V centru (CBD – Central Business District) je plno výškových budov a sídel většiny významných firem. Vzhledem k dobré dopravní dostupnosti se v této části nachází také většina místních jazykových a odborných škol a také naše studentské centrum. Sami budete překvapeni, jak velkou část centra zaujímá zeleň. Hyde Park je pro většinu studentů pěšky dosažitelný i během přestávek. Jen kousek odtud je botanická zahrada, která začíná hned vedle budovy Opery. Místa k odpočinku i práci v centru nabízí také Darling Harbour. Zde se nachází řada restaurací, kino IMAX a také mořské akvárium. Dalším takovým místem je starobylá čtvrť Rocks, která svými zrekonstruovanými domky z dob osídlování ostře kontrastuje se sousedícími mrakodrapy a navozuje atmosféru starých časů s mnoha stylovými restauracemi a podniky. Jižní část a severní část Sydney spojuje známý most „Harbour Bridge“ a také tunel. Na druhou stranu se dostanete také městským přívozem z mola "Circular Quay".

 

 

 

Brisbane, Queensland

 

Rozloha: 5,900 km2

Populace: 2 miliónu

Časový posun oproti střední Evropě: +9

Telefonní předvolba: 07

 

Brisbane je hlavní město „slunečného státu“ Queensland. Je to 3. největší město v Austrálii a bylo několikráte zvoleno jako nejkvalitnější místo pro život v Austrálii. Město tak v posledních letech nezískává nové populační přírůstky jen z imigrace, ale také přesunem celých australských rodin za novým životem v Brisbane. Mnozí ze studentů, kteří v Austrálii pobývali delší dobu a mají její města dobře procestovaná, by Vám řekli: „Sydney má nádherný přístav, úžasnou atmosféru ..., kdybych volil, kde zůstat kvůli práci/kariéře apod., žil bych v Sydney. Pokud bych ale nebyl ničím vázán a měl si zvolit místo pro spokojený rodinný život (velký dům, zahrada, BBQ, krásné počasí..) žil bych v Brisbane“.

 

Centrum města se rozkládá na březích stejnojmenné řeky Brisbane River. Protože město nemá městské pláže (za těmi musíte daleko za město, nejlépe až do 100 km vzdáleného Gold Coastu), byla přímo v centru města vytvořena umělá pláž se sérií bazénů a volným vstupem pro veřejnost. I přes narůstající populaci centrum města nepůsobí hektickým dojmem, ale příjemnou, z našeho pohledu prázdninovou atmosférou. Všechny školy se nacházejí v centru města poblíž známé pěší zóny Queen Street Mall. Okolo jsou upravené travnaté plochy s kvalitou golfového hřiště, kde posedávají a polehávají studenti během oběda nebo přestávek.

 

 

  

Melbourne, Victoria

 

Rozloha: 8,800 km2

Populace: 4 milióny

Časový posun oproti střední Evropě: +8 (zimní čas v Austrálii), +10 (letní čas v Austrálii)

Telefonická předvolba: 03

 

Melbourne je hlavním městem státu Victoria a druhým nejlidnatějším městem v Austrálii (hned po Sydney). Čtvrti Melbourne se rozkládají podél celého zálivu Port Philip Bay, dále se táhnou do vnitrozemí směrem na západ i na východ až k upatí pohoří Dandenong Ranges. Centrum města se nachází na severním břehu řeky Yarra River cca 3 km směrem od pobřeží oceánu a mísí se v něm elegantní evropská architektura z počátku 19. století s moderními mrakodrapy současné architektury.

 

Tak jako i v jiných městech Austrálie se i zde většina škol nachází v centru města. Dopravní dostupnost je dobrá. Možnosti studentů reálně získat práci během pobytu jsou vzhledem k počtu místních obyvatel a velikosti samotného města velmi dobré a jsou srovnatelné s možnostmi v Sydney. Vzhledem k podnebnímu pásmu, ve kterém se Melbourne nachází, je třeba připravit se i na chladnější a deštivé dny v průběhu roku. Léto začíná v prosinci a končí v únoru. Nabízí poměrně velký počet teplých dnů s teplotami kolem 26°C. Podzim (březen, květen) patří k velmi příjemným obdobím s vysokou modrou oblohou. Zima může být poměrně chladná. Za pouhé 3 hodiny jízdy se z Melbourne dostanete do australských lyžařských středisek!

 

 

 

Perth, Western Australia

 

Rozloha: 5,400 km2

Populace: 1,6 miliónu

Časový posun oproti střední Evropě: +7

Telefonická předvolba: 08

 

Perth je moderní a pulsující město na pobřeží Indického oceánu. Pyšní se nejvyšším počtem slunečních dní v roce v celé Austrálii. Obvyklá teplota je v létě kolem 30°C, v zimě kolem 18°C. V období ledna-března se sice mohou objevit teploty až kolem 40°C, ale vlhkost vzduchu zůstává i tak velmi nízká. Jinak řečeno, počasí je v Perthu v průběhu celého roku velmi vyrovnané a příjemné, bez častých výkyvů a extrémů.

 

Perth je hlavním městem Western Australia. Je také považováno za nejizolovanější hlavní město na světě. Vždyť z Perthu do Sydney je to autem 4400 km. Architekturu centra ovlivnil do značné míry fakt, že Perth je zároveň nejmladším hlavním městem Austrálie. Centrum je tedy velmi moderní, tyčící se mrakodrapy ze skla a oceli působí až sterilně čistě. Z podobných důvodů hodnotí pozitivně většina studentů také kvalitu ubytování – to není drahé a má všeobecně velmi dobrou úroveň, starší zástavba se totiž téměř nevyskytuje.

 

Centrum působí kompaktním dojmem. Řeka „Swan River“ jej rozděluje na dvě části. Zde je situována také většina škol. Jihovýchodně od centra se nachází místní přístav a vyhlášené centrum nočního života Freemantle. Západním směrem od centra se rozprostírá King’s Park, který nabízí skvělý výhled na celé město. Dále na západ se táhnou obytné čtvrti až do vzdálenějšího Scarborough a Cottesloe beaches na břehu Indického oceánu. Je třeba si uvědomit, že pláže jsou od centra poměrně daleko a bude nutné za nimi cestovat. Naopak z letiště do centra je to pouhých 8 km.I díky výraznému ekonomickému růstu se, v porovnání se situací před několika lety, ve městě do značné míry zlepšily možnosti reálného získání práce pro zahraniční studenty. Všeobecná situace v Perthu je studenty hodnocena jako dobrá.

 

 

 

Cairns, Queensland

 

Rozloha: 490 km2

Populace: 164,000

Časový posun oproti střední Evropě: +9

Telefonická předvolba: 07

 

Je srdcem tropického severu ve státě Queensland. Na jedné straně je obklopen oceánem, na druhé straně pak zelenajícími se kopci táhnoucími se do vnitrozemí. Je to ideální základna pro podnikání výprav do celé oblasti. Z přístavu vyjíždějí lodě na všechny okolní ostrovy a především k Velkému bradlovému útesu, který je světovým unikátem a rájem potápěčů. Pláže se nenacházejí přímo v centru, ale až za městem. Tropické podnebí předznamenává teplé počasí a vysokou vlhkost po dobu celého roku.

 

V Cairnsu se nachází několik jazykových i odborných škol. Pokud tedy chcete spojit dovolenou v tropech s potápěním a jazykovým studiem, je pro Vás Cairns vhodnou volbou. 

 

 

 

Gold Coast, Queensland

 

Rozloha: 400 km2

Populace: 402,650

Časový posun oproti střední Evropě: +9

Telefonická předvolba: 07

 

Gold Coast je známý svým slunečným, subtropickým klimatem, skvělými plážemi pro surfaře a spletí vodních kanálů. Vodní kanály protkávají většinu pobřežních čtvrtí a tak může mít většina obyvatel zakotvenou svou loď až u svého domu. Charakteristické výškové hotely a apartmány lemují pobřeží po celé jeho délce. Pobřeží oblasti Gold Coast je tvořeno padesáti sedmi kilometry písečných pláží, které patří k nejznámějším v celé Austrálii.

 

Mezi ně patří Surfers Paradise, South Stradbroke Island, The Spit nebo Main Beach. Jednotlivé části spojují autobusy městské hromadné dopravy. Ideální pro pohyb na Gold Coastu je však jízdní kolo, které vlastní téměř každý student. Gold Coast má své vlastní mezinárodní letiště Coolangatta, většina studentů však využívá letiště v Brisbane, které nabízí mnohem více leteckých spojů a je odtud vzdálené pouhých 100 km. Na Gold Coastu můžete navštívit také známé zabavní parky Seaworld, Wet & Wild, Dreamworld a Movieworld. Tyto parky nejsou lákadlem pouze pro zahraniční studenty a turisty, ale také obyvatelé nedaleké Brisbane, kteří na Gold Coastu s oblibou tráví víkendy se svými rodinami.

 

 

 

Adelaide, South Australia

 

Rozloha: 1,830 km2

Populace: 1,3 miliónu

Časový posun oproti střední Evropě: +8,5 (zimní čas v Austrálii), +9,5 (letní čas v Austrálii)

Telefonní předvolba: 08

 

Adelaide je milionová metropole a hlavní město Jižní Austrálie „South Australia“. Většina čtvrtí se nachází na východní straně zálivu St. Vincent, na samém jižním cípu státu South Australia. Souběžné ulice v centru města protínají pod úhlem 90 stupňů ulice příčné.

 

V centru se díky tomu velice snadno zorientujete. V Adelaide se nacházejí kvalitní jazykové a odborné školy. Studium na státních universitách nabízí veškeré dostupné obory. Počasí v Adelaide svým charakterem připomíná jih Evropy: horká léta s teplotami kolem 28°C a mírné zimy s teplotami okolo 15°C. Zcela jiné teploty (až kolem 40°C) ve stejném období mohou panovat ve vnitrozemí a vzdálených částech státu South Australia.

 

 

 

Hobart, Tasmania

 

Rozloha: 1,360 km2

Populace: 212,000

Časový posun oproti střední Evropě: +9 (zimní čas v Austrálii), +10 (letní čas v Austrálii)

Telefonní předvolba: 03

 

Hobart je hlavním městem Tasmánie. Místní informační materiály dodávají, že je také 12tým největším městem v Austrálii. V roce 2004 populace přesáhla 200 tis. obyvatel. Populační růst je zde jedním z nejvyšších v Austrálii. Hobart je správním a administrativním centrem Tasmánie. Je také výchozím přístavem pro polární expedice Australanů a Francouzů.

 

V Hobartu se nachází několik jazykových škol, colleges a především University of Tasmania. Hobart je centrem australského jachtingu a cílem známého závodu jachet ze Sydney do Hobartu. Na Tasmánii mají klasická 4 roční období. V létě se teploty pohybují kolem 22°C, v zimě klesají pod 12°C. Mrznout tedy sice nebudete, ale teplejší oblečení se rozhodně přibalit vyplatí.

 

 

 

Canberra, Australian Capital Territory

 

Rozloha: 810 km2

Populace: 351,860

Časový posun oproti střední Evropě: +8 (zimní čas v Austrálii), +10 (letní čas v Austrálii)

Telefonní předvolba: 02

 

Canberra je hlavním městem Austrálie. S populací více než 350,000 je nejlidnatějším vnitrozemským městem a celkově osmým nejlidnatějším městem Austrálie. Canberra je moderním městem a na své návštěvníky působí dojmem velikého zeleného parku.

 

Canberra je známá svými stylovými restauracemi, bary, butiky a plným kalendářem kulturních událostí a festivalů. Kvalita a prestiž místních vzdělávacími institucí patří k nejvyšším v celé Austrálii. Ačkoliv Canberra neleží přímo u moře, pláže nejsou studentům nijak nedostupné. Stačí si udělat dvouhodinový výlet do oblasti „South Coast“ a užít si tak místní relativně nedotčené pláže na pobřeží Tichého oceánu. Díky poloze Canberry to není daleko ani do známého pohoří Snowy Mountains. Po několika hodinách jízdy autem dorazíte do jediného místa v Austrálii, kde je možné provozovat zimní sporty a využít zázemí místních středisek, které si v ničem nezadají s lyžařskými centry v Evropě.

 

 

 

Darwin, Northern Territory

 

Rozloha: 112 km2

Populace: 124,800

Časový posun oproti střední Evropě: +8,5

Telefonní předvolba: 08

 

Darwin je hlavním městem Australského Severního Teritoria. Město vyrostlo z malé základny na jedno z nejmodernějších a nejkulturnějších měst Austrálie. Klima je zde tropické. Počasí se tu dělí na suchou sezónu, kdy je tu sluníčko každý den a pak na dešťovou sezónu, kdy tropické cyklóny a monzuny přicházejí ukázat svou sílu. Město má mnoho kilometrů krásných, čistých pláží včetně pláže „Casuarina Beach“ a velmi známou pláž „Mindil Beach“, domovem Mindilských krámků. Obyvatelé Darwinu milují rybaření, lidé z celého světa se sjíždějí do Darwinu aby si chytili svou rybu snů.

 

 

 

Sunshine Coast, Queensland

 

Rozloha: 3,100 km2

Populace: 312,900

Časový posun oproti střední Evropě: +9

Telefonní předvolba: 07

 

Sunshine Coast je region, který se nachází na pobřeží v jihovýchodní části Queenslandu cca 100 km severně od hlavního města Brisbane. Tento region je charakterizován krásnými plážemi a úchvatnými pobřežními scenériemi. Mnoho světově známých pláží se nachází v Noosa Heads, Alexandra Headland, Mooloolaba, Coolum a Kings Beach. V tomto regionu najdeme také četné turistické atrakce jako je Australská zoologická zahrada Steva Irwina nebo podmořský svět v Marine Parku.

 

AustraliaExpert portál

O portálu AustraliaExpert

StudyPlanner - plánovač studia

PriceTotal! - porovnávač cen kurzů

Jak vyhledávat kurzy a školy

Uživatelský účet AustraliaExpert

AE asistenční služby

Služby a výhody pro klienty

Kontakty v ČR a Austrálii

Studium v Austrálii v 5ti krocích

Ubytování v Sydney - vybavené byty

Zajišťování turistických víz

Vyžádání kalkulace studia na míru

AE průvodce studijními pobyty

Proč studovat v Austrálii

Kurzy v Austrálii

Australské lokality

Studentské vízum do Austrálie

Turistické vízum do Austrálie

Práce v Austrálii

Ubytování v Austrálii

Zdravotní pojištění OSHC

Letenky do Austrálie - časté dotazy

Zajímavé blogy z Austrálie

Jak sestavit plán svého studia?

© 1995-2012 CZEKO Group, s.r.o.
Education & Travel Connections. Všechna práva vyhrazena.

Podmínky užívání

Ochrana osobních údajů

Pravidla pro registrované uživatele