My status

Vítejte na AustraliaExpert Česká republika!   zaregistrovat nebo přihlásit.Nabídka kurzů

Vyhledávání škol

StudyPlanner

Porovnávač cen

Akční nabídky

Knihovna informací


Knihovna informací

Knihovna informací > AE průvodce studijními pobyty > Studentské vízum do Austrálie

Studentské vízum do Austrálie

 

Důležitá informace:

 

Klienti AustraliaExpert jsou při podávání žádosti o vízum zastupováni naším registrovaným migračním agentem. Díky této speciální licenci můžeme lépe a efektivněji zastupovat Vaše zájmy při vyřizování žádosti o vízum zejména v případech, kdy si úřad vyžádá doplňující informace nebo dokumenty a je třeba v průběhu žádosti s úřadem aktivně komunikovat - viz. migrační licence.

 

  

  

 

Kdo může požádat o studentská víza?

 

O studentské vízum může požádat kdokoliv, kdo plánuje v Austrálii studovat denní studium rozsahu min. 20 hodin týdně bez ohledu na svůj věk nebo své občanství.

 

 

 

Jaký kurz si můžete pro své studium zvolit?

 

O studentské vízum lze zažádat, pokud jste se přihlásili na kurz denního studia a toto studium ještě před podáním žádosti o vízum řádně uhradili. Denním studiem se rozumí studium s min. 20ti kontaktními hodinami týdně. Kurz navíc musí být schválen a registrován ve vládní databázi CRICOS. Zahraniční studenti mohou být přijímáni pouze do kurzů s registrací CRICOS.

 

 

 

Je součástí studentského víza pracovní povolení?

 

Jedna z velkých předností studentského víza je legální pracovní povolení, které je součástí Vašeho studentského víza. Pracovní povolení umožňuje držitelům víza pracovat na poloviční úvazek (max. 20 hodin týdně) během týdnů kdy probíhá výuka a neomezeně v době prázdnin. 

 

 

 

Od kdy platí studentské vízum a kdy je možné začít pracovat?

 

Studentské vízum platí od okamžiku jeho udělení. Vízum však nemůže být uděleno s větším předstihem než 4 měsíce před plánovaným zahájením studia. Teoreticky tedy v rámci studentského víza můžete odcestovat do Austrálie již 4 měsíce před začátkem kurzu. Legálně pracovat však nesmíte dříve než si vyřídíte daňové identifikační číslo na místním finančním úřadě a to je možné nejdříve první den po zahájení Vašeho studia.

 

 

 

Je možné v Austrálii v rámci studentského víza podnikat?

 

Ano, toto je možné. V naší kanceláři v Austrálii Vám rádi poradíme jak začít. Podnikat můžete jako "Sole Trader", což je obdoba našeho OSVČ. 

 

 

 

Do kdy platí studentské vízum?

 

Studentské vízum platí vždy ještě 1 měsíc po ukončení studia. Pokud Váš kurz končí např. 15. března, Vaše vízum bude platit do 15. dubna. Do té doby je třeba opustit Austrálii nebo si vyřídit další vízum. Kancelář AustraliaExpert v Austrálii Vám ráda pomůže se zajištěním návazného studia a nového víza, abyste mohli svůj pobyt přímo na místě prodloužit.

 

 

 

Je třeba podstupovat lékařskou prohlídku?

 

Česká republika je na seznamu zemí, které představují nízké zdravotní riziko s minimálním výskytem nakažlivých chorob jako je tuberkulóza apod. Proto není v případě občanů České republiky tato prohlídka běžně vyžadována. 

 

 

 

Co jsou partnerská studentská víza?

 

V rámci jednoho studentského víza s Vámi jako hlavním žadatelem může vycestovat také manžel/manželka nebo partner/partnerka a případně také vlastní nebo soudem do péče svěřené děti mladší 18ti let. Hlavní žadatel i o statní žadatelé jsou součástí jedné žádosti o vízum. Hlavní žadatel musí splnit kromě jiného základní podmínku studentského víza a tou je studium denního studia v Austrálii po celou dobu pobytu. Partner studovat nemusí (ale může, avšak max. 3 měsíce během pobytu). Výhodou je, že hlavní žadatel i partner mohou během celého pobytu legálně pracovat (max. 20 hodin týdně). V případě neoddaných párů je třeba při podání žádosti o vízum prokázat, že Váš vztah naplňuje definici tzv. "de facto relationship", tedy že společně sdílíte domácnost po dobu min. 1 roku a máte společné finanční závazky. 

 

 

 

Je nutné v rámci partnerských víz cestovat společně?

 

Hlavní žadatel musí přicestovat do Austrálie jako první, partner může přicestovat s hlavním žadatelem nebo kdykoliv později. V průběhu pobytu mohou již cestovat do/z Austrálie v rámci platnosti víza nezávisle na sobě.


 

Mohu mít prázdniny mezi kurzy?

 

Pokud si vyberete pro své studium více než 1 kurz, např. pokud si zvolíte dva různé kurzy angličtiny, můžete mít mezi těmito kurzy prázdniny. Australská legislativa stanovila max. délku těchto prázdnin na 2 měsíce. Je třeba ale vzít v úvahu, že účelem takovýchto prázdnin je vyřešit případnou špatnou návaznost mezi dvěma kurzy. Při plánování svého studia se vždy snažte, aby prázdniny byly v minimální nutné délce. Praxe ukazuje, že účelové plánování prázdnin a jejich nadužívání může mít negativní vliv na posuzování žádosti o studentské vízum.

 

 

 

Jak se o studentské vízum žádá?

 

Poté, co jsme společně finalizovali proces přihlášky ke studiu a uhradili studium do Austrálie, škola nám zašle tzv. CoE formulář (potvrzení o úhradě studia). S formulářem CoE je následně možné zažádat o studentské vízum.

 

Department of Immigration and Citizenship (DIAC) posuzuje každou žádost individuálně. Způsob procesování žádosti se řídí tzv. "assessment levelem" - známkou, která představuje míru imigračního rizika pro Austrálii. Známka 5 představuje nejvyšší imigrační riziko, známka 1 potom nejnižší imigrační riziko. Česká republika má známku 1, pouze s jednou výjimkou a to v případě, že byste se rozhodli studovat odborné kurzy (tzv. Vocational Training), potom by byla žádost posuzována podle známky 2.

 
Pokud podáváme žádost o vízum ve známce 1 (nejčastěji jazykové kurzy), máme dvě možnosti jak podat žádost o vízum:

 

1) elektronicky přes internetové rozhraní úřadu DIAC

2) formou zaslání klasické papírové žádosti na ambasádu do Vídně

 

Žádosti našich klientů podáváme oběma způsoby, avšak doporučujeme podání spíše elektronickou formou, která bývá ve většině případů rychlejší a především není nutné předávat svůj cestovní pas narozdíl od podání papírové žádosti do Vídně, kde je společně s žádostí nutné cestovní pas předat.

 

Pokud se rozhodnete v Austrálii studovat odborné kurzy (např. marketing, management, informační technologie apod.) na úrovni Certificate nebo Diploma, bude Vaše žádost posuzována podle známky 2. V tomto případě není možné podat žádost o vízum elektronickou cestou, ale musí být zaslána formou papírové žádosti na ambasádu do Vídně.

 

 

Jak dlouho vyřízení studentské víza trvá?

 

Úřad nemá stanovenou žádnou max. dobu pro vyřízení konkrétní žádosti. Celosvětově se uvádí jako oficiální standardní procesovací doba 3 týdny. Vyřízení může být často i mnohem rychlejší. Zejména v případě elektronického podání bývá vízum často uděleno i během několika minut po podání. 

 

 

 

Jak vypadá studentské vízum?

 

V případě elektronického podání vízum nemá fyzickou podobu. Držitelé víza si pouze vytisknou konfirmaci o udělení víza ze svého emailu a tu si vezmou s sebou na cestu. Elektronické vízum má tedy stejný charakter jako např. dnes již běžná elektronická letenka. V případě, že jste o vízum žádali přes ambasádu ve Vídni a žádost byla podávána v papírové podobě, potom má vízum charakter oranžové nálepky přes 1 celou stránku Vašeho cestovního pasu. 

 

 

 

Kolik stojí studentské vízum?

 

Poplatek za projednání žádosti o studentské vízum se neustále mění. Pokud budete žádost o vízum podávat elektronicky, bude poplatek účtován v AUD, pokud přes ambasádu ve Vídni, bude poplatek účtován v EUR. Pokud využíváte k plánování Vašeho studia nástroj StudyPlanner na našem portálu, zobrazí se Vám v rámci Vaši kalkulace i aktuální sazba vízového poplatku. Aktuální sazby úřadu DIAC Vám samozřejmě rádi sdělíme i na naší bezplatné infolince 774.808.707. Služby AustraliaExpert spojené s podáním žádosti o vízum (včetně zastoupení registrovaným imigračním agentem) jsou pro naše klienty zdarma. 

 

 

 

Žádosti klientů AustraliaExpert podává registrovaný migrační agent. Jaké to má výhody?

 

Jako jedni z mála podáváme žádosti o víza našich klientů v zastoupení migračního agenta. Migračním agentem je osoba, která je buď australským residentem nebo australským občanem a splňuje podmínky pro registraci Migration Agent Registration Authority (MARA). Mezi nejdůležitější podmínky samozřejmě patří znalost imigračního práva s následnou zkouškou. MARA má mimo jiné i pravomoc provádět kontroly imigračních agentů a kontrolovat, zda jednají v souladu s pravidly, tj. podle Code of Conduct.

 

Hlavní úlohou imigračního agenta je poskytovat úplné informace o nejrůznějších typech víz a na rozdíl od education agents (běžných studentských agentur) také interpretovat imigrační zákon potenciálním klientům. Zjevnou výhodou pro Vás, jako klienty je, že Vás můžeme legálně zastupovat a řešit jakékoliv problémy ve vztahu k úřadu DIAC. Náš kolega a člen teamu AustraliaExpert Jiří Mrkvánek (MARA Number: 0532021) je nejen migračním agentem, ale je současně i členem profesní organizace sdružující migrační agenty - Migration Institute of Australia.

 

AustraliaExpert portál

O portálu AustraliaExpert

StudyPlanner - plánovač studia

PriceTotal! - porovnávač cen kurzů

Jak vyhledávat kurzy a školy

Uživatelský účet AustraliaExpert

AE asistenční služby

Služby a výhody pro klienty

Kontakty v ČR a Austrálii

Studium v Austrálii v 5ti krocích

Ubytování v Sydney - vybavené byty

Zajišťování turistických víz

Vyžádání kalkulace studia na míru

AE průvodce studijními pobyty

Proč studovat v Austrálii

Kurzy v Austrálii

Australské lokality

Studentské vízum do Austrálie

Turistické vízum do Austrálie

Práce v Austrálii

Ubytování v Austrálii

Zdravotní pojištění OSHC

Letenky do Austrálie - časté dotazy

Zajímavé blogy z Austrálie

Jak sestavit plán svého studia?

© 1995-2012 CZEKO Group, s.r.o.
Education & Travel Connections. Všechna práva vyhrazena.

Podmínky užívání

Ochrana osobních údajů

Pravidla pro registrované uživatele