Práce v Austrálii

Současná realita: o práci se není třeba obávat

Možnosti získávání práce v Austrálii pozorně sledujeme po celou dobu naší činnosti, tedy již více než 20 let a můžeme potvrdit, že v současné době je situace výborná resp. nikdy v historii nebyla lepší.V Sydney studenti nacházejí práci s naší podporou nejčastěji do 2 týdnů a obecně lze říci, že práci sežene každý. Situaci hodnotí klienti pozitivně ve většině australských měst, nicméně v Sydney jsou pracovní podmínky dlouhodobě nejlepší.

V naší kanceláři Vám po příletu se vším pomůžeme

Naši kolegové z kanceláře v Sydney: Jiří, Barbora a Alexandra Vám poskytují plnou podporu po Vašem příjezdu, abyste práci získali co nejrychleji. Sestavíme s Vámi vhodné varianty životopisů, projdeme aktuální nabídky práce a samozřejmě zajistíme i potřebné papírování. V první řadě Vám zažádáme o Vaše daňové číslo – Tax File Number bez kterého pracovat nelze. Pokud se rozhodnete podnikat, budete potřebovat ABN – Australian Business Number, tedy obdobu našeho IČ, i v tomto směru Vám poradíme a nasměřujeme Vás.

Jaké práce nejčastěji a za kolik?

Práci během studia většina nevnímá jako cestu k budování profesní kariéry, ale jako prostředek financování svého pobytu, což je jistě správný přístup. Většina z Vás během pobytu pracuje v kavárnách, restauracích, věnuje se úklidu kanceláří, pracuje v obchodech, případně na stavbách apod. Hodinová mzda se typicky pohybuje v rozmezí 17-25 AUD. Na stavbách je to potom více, v restauracích se zase částka často zvyšuje o spropitné.

Díky příjmu v Austrálii potom nejenže pokryjete náklady spojené s Vaším pobytem, ale jste schopni si pobyt i prodlužovat. Typicky přijíždíte do Austrálie na 6 měsíců, ale až 80% z Vás si s námi pobyt v Austrálii prodlužuje a velmi často zůstává 2-3 roky, případně déle.

Pracovní limit a vyplácení mzdy

Jako držitelé studentských víz můžete v Austrálii pracovat na poloviční úvazek – tedy Part Time. Pracovní limit je stanoven na 40 hodin za 14 dní, tedy v průměru na 20 hodin týdně. Velkou výhodou je v Austrálii frekvence vyplácení mzdy. Většinou to je jednou za týden, výjimečně jednou za 14 dní. Často tak v pondělí nastoupíte a v pátek již dostáváte první výplatu.

Co znamená být residentem pro daňové účely?

Být jím nebo nebýt je poměrně zásadní. Pokud jste residentem pro daňové účely, zaplatíte na daních z příjmu v průměru 2x méně než jako neresident. Jako residenti totiž neplatíte z prvních 18200 AUD vydělaných ročně žádnou daň. Jako neresidenti naopak zaplatíte z každého vydělaného dolaru 32,5%.

Finanční rok v Austrálii začíná 1. července a končí 30 června. Nejpozději do 4 měsíců od konce finančního roku je třeba podat daňové přiznání, které často vede k vrácení daně. Je to tedy nejen zákonná povinnost, ale většinou i „malá domů“ do Vašeho rozpočtu. Daňové přiznání si můžete udělat sami, ale většina to nechává na profesionálních účetních, kteří Vám daňové přiznání za jednorázový poplatek připraví a často najdou i cestu jak daňový základ dále snížit. Jejich využití se tedy jistě vyplatí a v naší kanceláři Vám rádi konkrétní profesionály doporučíme.

Finanční rok v Austrálii

Finanční rok v Austrálii začíná 1.července a končí 30 června. Nejpozději do 4 měsíců od konce finančního roku je třeba podat daňové přiznání, které často vede k vrácení daně. Je to tedy nejen zákonná povinnost, ale většinou i „malá domů“ do Vašeho rozpočtu. Daňové přiznání si můžete udělat sami, ale většina to nechává na profesionálních účetních, kteří Vám daňové přiznání za jednorázový poplatek připraví a často najdou i cestu jak daňový základ dále snížit. Jejich využití se tedy jistě vyplatí a v naší kanceláři Vám rádi konkrétní profesionály doporučíme.

Co je Superannuation?

Superannuation je obdoba důchodového pojištění v Austrálii. Důchodové pojištění za Vás do penzijního fondu odvádí sám zaměstnavatel a to ve výši minimálně 9,5% ze mzdy. Nemusíte mít ale obavu, částka se z Vaší mzdy neodečítá, ale zaměstnavatel ji odvádí navíc k Vaší mzdě. Po Vašem návratu z Austrálie lze poté o vrácení Superannuation zažádat. Podmínkou je, že už nesmíte mít platné vízum a musíte se nacházet mimo území Austrálie.

S vrácením Superannuation Vám po návratu rádi bezplatně pomůžeme. Podání žádosti není složité a vše lze vyřídit online. Vrácení pak probíhá ve formě šeku, který si necháte proplatit ve své bance v ČR.